Yeni asgari ücret dudak uçuklatıyor; dev ara zam geliyor

Asgari ücret belirleme komisyonu son toplantısını geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleştirmiş ve en düşük ücretin 17.000 TL olmasına karar vermişti.

İlk etapta bu ücret hayli yüksek görünse de şartlar değişti. Enflasyon beklentilerin üzerinde seyretti.

Ayrıca faizlerin artması ve kredilere ulaşmanın zorlaşması, asgari ücret ile geçinenleri zor durumda bıraktı.

Bilindiği üzere sene başında asgari ücrete yılda bir defa zam geleceği bir dahaki zammın ise 2024 sonunda gerçekleşeceği belirtilmişti. Fakat eldeki hesap çarşıya uymadı.

Özellikle gıda enflasyonundaki artış asgari ücret için belirlenen tutarın yetersiz kalmasına zemin hazırladı.

Gıda enflasyonu yüzde 70 civarında seyredince, asgari ücrete gelen yüzde 50’lik zammın çok bir anlamı kalmadı. Bu yüzden asgari ücrete ara bir zam yapılması tekrardan gündeme geldi.

Zaten son 3 senedir asgari ücrete yılda 2 defa zam yapılıyordu. Nitekim bu sene de benzer bir durumun olması söz konusu.

Peki asgari ücrete ara zam ne zaman gelecek ve yeni asgari ücret ne kadar olacak? Dilerseniz bu sorların yanıtlarını verelim.

Asgari ücrete ara zam gelmesi halinde yeni maaşlar Temmuz ayı itibariyle hesaplara yatmaya başlayacak. Peki ama yeni tutar ne kadar olacak?

Muhalefet partisi en düşük asgari ücretin 25.000 TL olması için teklif vereceğini belirtti. Eğer bu teklif mecliste kabul edilirse, en düşük asgari ücret de 25.000 TL seviyesine ulaşmış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x